Congratulations to the winners of the Florida Press Club Excellence in Journalism Competition

Anne Geggis 2023, Contest, Uncategorized

Two stories that made an impact on statewide policies took top honors Saturday as the Florida Press Club recognized winners of its 2023 Excellence in Journalism Competition at its annual gala in Clearwater.

The Florida Legislation passed an anti-trafficking bill that cracks down on hotels after the Sun Sentinel series, “Innocence Sold.” The series won the club’s top prize, the Frances DeVore Award for Public Service.

The story, produced by a team of writers and editors, Brittany Wallman, David Fleshler, David Schutz and Spencer Norris, told trafficking victims’ stories and also detailed how not one hotel had been fined despite thousands of violations of a 2019 law meant to curb human trafficking.

Katherine Kokal was the winner of the club’s other top prize, the Lucy Morgan Award for In-Depth Reporting, for the largest circulation division.

Her story, “Florida asks student athletes about their periods. Why some find it ‘shocking’ post-Roe” preceded the Florida High School Athletic Association’s decision to strip the question about female athletes’ last menstrual periods from its form. It was seen as a win for students’ privacy.

Here are the other winners:

Illustration, Artist Illustration, Class A-C

  1. Josh Clark, Embrace Magazine
  2. Jake Stevens, South Florida Business Journal

Illustration, Editorial Cartooning, Class A-C

  1. Ed Hall The Baker County Press/Artizans Media Syndicate
  2. Bryan Steel, Simon Steel, Embrace Magazine
  3. David Willson, Palm Beach Daily News

Illustration, Infographic, Class A-C

  1. Colin Smith, The Villages Daily Sun
  2. Jake Stevens, South Florida Business Journal
  3. Adam Rogers, The Villages Daily Sun

 

Layout, Feature Page Design, Class A-B

  1. Colin Smith, The Villages Daily Sun
  2. Kat Duncan, The Villages Daily Sun
  3. Trisha Murphy, Palatka Daily News

Layout, Feature Page Design, Class C

  1. Michael Gaulin, Lake & Sumter Style Magazine
  2. Michael Gaulin, Lake & Sumter Style Magazine
  3. Scott Simmons, The Coastal Star

 

Layout, Front Page Design, Class A-B

  1. Adam Rogers, The Villages Daily Sun
  2. Adam Rogers, The Villages Daily Sun
  3. Kat Duncan, The Villages Daily Sun

Layout, Front Page Design, Class C

  1. Jamie Mark, Rheya Tanner, Wendy Mak, Josh Clark, Embrace Magazine
  2. Shawnee Coppola, Lake & Sumter Style Magazine
  3. Michael Gaulin, Lake & Sumter Style Magazine

Layout, Sports Page Design, Class A-C

  1. Colin Smith, Adam Rogers, The Villages Daily Sun
  2. Bonita Miyagi, Adam Rogers, Chris Siegel, The Villages Daily Sun
  3. Chris Siegel, The Villages Daily Sun

Online, Affiliated News Site, Class A-C

  1. Staff, South Florida Business Journal

Online, Independent News Site, Class A-C

  1. Jeff Hardison, HardisonInk.com
  2. Jeff Hardison, HardisonInk.com
  3. Sallie James, Parkland Talk

Online, Multimedia Presentation, Class A-C

  1. Tony Holt, Law & Crime
  2. John Sotomayor, Alexander Sotomayor, Lisa Anderson, Embrace Magazine

 

Photography, Breaking News, Class A

  1. Amy Beth Bennett, Joe Cavaretta, Sun Sentinel
  2. Joe Cavaretta, Sun Sentinel
  3. Amy Beth Bennett, Sun Sentinel

Photography, Breaking News, Class B-C

  1. Tiffany Tompkins, Bradenton Herald
  2. Tiffany Tompkins, Bradenton Herald
  3. Nadia Zomorodian, Daytona Beach News-Journal

Photography, Feature Photo Essay, Class A

  1. Amy Beth Bennett, Sun Sentinel
  2. Rachel Stuart, The Villages Daily Sun
  3. Rachel Stuart, The Villages Daily Sun

Photography, Feature Photo Essay, Class B-C

  1. Magnus Hastings Embrace Magazine
  2. Jock Fistick, South Florida Business Journal
  3. Tim Stepien, The Coastal Star

Photography, Features, Class A-B

  1. John McCall, Sun Sentinel
  2. Joe Cavaretta, Sun Sentinel
  3. India Pantin, The Villages Daily Sun

Photography, Features, Class C

  1. Jock Fistick, South Florida Business Journal
  2. Magnus Hastings, Embrace Magazine
  3. Bruce Ackerman, Ocala Gazette

Photography, General News, Class A

  1. Rachel Stuart, The Villages Daily Sun
  2. George Horsford, The Villages Daily Sun
  3. Amy Beth Bennett, Mike Stocker, Joe Cavaretta, Sun Sentinel

Photography, General News, Class B

  1. Nadia Zomorodian, Daytona Beach News-Journal
  2. Sarah Cavacini, Palatka Daily News

Photography, General News, Class C

  1. Bruce Ackerman, Ocala Gazette
  2. Bruce Ackerman, Ocala Gazette
  3. Tim Stepien, The Coastal Star

Photography, Portrait/Personality, Class A

  1. MIke Stocker, Sun Sentinel
  2. India Pantin, The Villages Daily Sun
  3. Bill Mitchell, The Villages Daily Sun

Photography, Portrait/Personality, Class B

  1. Trisha Murphy, Palatka Daily News
  2. Tiffany Tompkins, Bradenton Herald

 

Photography, Portrait Personality Class C

  1. Magnus Hastings, Embrace Magazine
  2. Fred Lopez, Embrace Magazine
  3. Adam Baron, Coral Springs Talk

Photography, Sports Action, Class A

  1. Arianna Bennett, The Villages Daily Sun
  2. Mike Stocker, South Florida Sun Sentinel
  3. Caitlyn Jordan, The Villages Daily Sun

Photography, Sports Action, Class B-C

  1. Bruce Ackerman, Ocala Gazette
  2. Bruce Ackerman, Ocala Gazette
  3. Bruce Ackerman, Ocala Gazette

Photography, Sports Feature, Class A

  1. India Pantin, The Villages Daily Sun
  2. Bill Mitchell, The Villages Daily Sun
  3. Rachel Stuart, The Villages Daily Sun

Photography, Sports Feature, Class B-C

  1. Bruce Ackerman, Ocala Gazette
  2. Nadia Zomorodian, Daytona Beach News-Journal
  3. Bruce Ackerman, Ocala Gazette

Special Awards, Frances DeVore Award for Public Service, Class A-C

  1. Brittany Wallman, David Fleshler, David Schutz, Spencer Norris, Sun Sentinel
  2. Staff, The Villages Daily Sun
  3. Katherine Kokal, The Palm Beach Post

Special Awards, Lucy Morgan Award for In-Depth Reporting, Class A-B

  1. Katherine Kokal, The Palm Beach Post
  2. Curt Hills, David R. Corder, Cody Hills  The Villages Daily Sun
  3. J.T. Wilcox, The Villages Daily Sun  

Special Awards, Lucy Morgan Award for In-Depth Reporting, Class B

  1. Ryan Callihan, Bradenton Herald
  2. John A. Torres, Florida Today
  3. Ryan Ballogg. Ryan Callihan, Tiffany Tompkins, Bradenton Herald

Special Awards, Lucy Morgan Award for In-Depth Reporting, Class C

  1. John Sotomayor, Shane Lukas, Embrace Magazine
  2. John Sotomayor, Embrace Magazine

Special Sections, Class A

  1. Staff, The Villages Daily Sun
  2. Adam Rogers, George Horsford, Cody Hills, Rachel Stuart, The Villages Daily Sun  
  3. Bonita Miyagi, Adam Rogers, The Villages Daily Sun

Special Sections, Class B-C

  1. Staff, The Islander
  2. Staff, Florida Business Journals
  3. Staff, South Florida Business Journal

Writing, Art News, Class A-C

  1. John Sotomayor, Nile Fortner, Melissa-Marie Marks, Embrace Magazine
  2. Roxanne Brown, Akers Media Group
  3. Andrew Caplan, Gainesville Sun

Writing, Breaking News, Class A-C

  1. Curt Hills, The Villages Daily Sun
  2. Steve Plunkett, The Coastal Star
  3. Ryan Ballogg, Bradenton Herald

Writing, Business News, Class A

  1. Ron Hurtibise, Sun Sentinel
  2. Ron Hurtibise, Sun Sentinel
  3. Summer Jarro, The Villages Daily Sun

Writing, Business News, Class B

  1. Darrell Hofheinz, Palm Beach Daily News
  2. James A. Jones Jr., Bradenton Herald
  3. Alan Festo, Gainesville Sun

Writing, Business News, Class C

  1. Brian Bandell, South Florida Business Journal
  2. Ashley Gurbal Kritzer, Tampa Bay Business Journal
  3. Ashley Gurbal Kritzer, Tampa Bay Business Journal

Writing, Commentary, Class A

  1. Mark Gauert, South Florida Sun Sentinel

  2. Steve Bousquet, South Florida Sun Sentinel
  3. Ellen E. Clarke, Tampa Bay Times

Writing Commentary, Class B

  1. Mark Lane, Daytona Beach News-Journal
  2. John A. Torres, Florida Today
  3. John A. Torres, Florida Today

Writing, Commentary, Class C

  1. John Sotomayor, Embrace Magazine
  2. Marc R. Masferrer, The Bradenton Journal
  3. Mary Kate Leming, The Coastal Star

HONORABLE MENTION: Mel Melendez, South Florida Business Journal

Writing, Community News, Class A-B

  1. Susannah Bryan, Sun Sentinel
  2. Nora O’Neill, Heather Bushman, Gainesville Sun
  3. Maddie Cutler, The Villages Daily Sun

Writing, Community News, Class C

  1. Joe Capozzi, ByJoeCapozzi.com
  2. Megan Stokes, Eric Orvieto, Oviedo Community News
  3. Alexis Muellner, Tampa Bay Business Journal

HONORABLE MENTION: 

Danielle Olivani and Melissa-Marie Marks, Embrace Magazine

Writing, Education News, Class A

  1. Scott Travis, Sun Sentinel
  2. Katherine Kokal, The Palm Beach Post

Writing, Education News, Class B

  1. Andrew Caplan, Gainesville Sun
  2. Brandon D. Oliver, Palatka Daily News
  3. Sarah Cavacini, Brandon D. Oliver, Palatka Daily News  

Writing, Education News, Class C

  1. Rich Pollack, The Coastal Star
  2. Danielle Olivani, Embrace Magazine
  3. Cindy Peterson, Lake & Sumter Style Magazine

Writing, Election Coverage A-C

  1. Keith Pearlman, The Villages Daily Sun
  2. Andrew Caplan, Gainesville Sun
  3. Alexis Muellner, Ashley Gurbal Kritzer, Tampa Bay Business Journal

Writing, Environmental News, Class A-B

  1. Susannah Bryan, Sun Sentinel
  2. Ryan Ballogg, Bradenton Herald
  3. Michael Salerno, The Villages Daily Sun

Writing, Environmental News, Class C

  1. James Combs, Lake and Sumter Style Magazine
  2. Melissa-Marie Marks , Embrace Magazine
  3. John Pacenti, The Coastal Star

Writing, General News, Class A-B

  1. Susannah Bryan, Sun Sentinel
  2. Jason Dill, Bradenton Herald
  3. Darrell Hofheinz, Palm Beach Daily News

Writing, General News, Class C

  1. Joe Capozzi, ByJoeCapozzi.com
  2. Frank Lopez Ballesteros, Palabra
  3. John Pacenti, The Coastal Star

Writing, Government News, Class A

  1. Susannah Bryan, Sun Sentinel
  2. Keith Pearlman, The Villages Daily Sun
  3. Susannah Bryan, Sun Sentinel

Writing, Government News, Class B

  1. Andrew Caplan, Gainesville Sun
  2. Darrell Hofheinz, Palm Beach Daily News
  3. Ryan Callihan, Bradenton Herald

Writing, Government News, Class C

  1. Isaac Babcock, Eric Orvieto, Megan Stokes. Oviedo Community News
  2. D’Ann White, Clearwater Patch
  3. Agrippina Fadel, Tamarac Talk

Writing, Headline Writing, Class A-B

  1. Barry Talley, The Villages Daily Sun
  2. Chris Siegel, The Villages Daily Sun
  3. Veronica Gallagher, The Villages Daily Sun

Writing, Headline Writing, Class C

  1. John Sotomayor, Rheya Tanner, Embrace Magazine
  2. Roxanne Brown, Akers Media Group
  3. Roxanne Brown, Akers Media Group

Writing, Health Writing, Class A-B

  1. J.T. Wilcox, The Villages Daily Sun
  2. Trisha Murphy, Palatka Daily News
  3. Andrew Caplan, Gainesville Sun

Writing, Health Writing, Class C

  1. James Combs, Lake & Sumter Style Magazine
  2. Charles Elmore, The Coastal Star
  3. John Pacenti, The Coastal Star

HONORABLE MENTION: Nichole Manna, The Tributary

Writing, Light Features, Class A

  1. James Dinan, The Villages Daily Sun
  2. Mark Gauert, City & Shore Magazine, the South Florida Sun Sentinel
  3. Phillip Valys, Sun Sentinel

Writing, Light Features, Class B

  1. Trisha Murphy, Palatka Daily News
  2. Brandon D. Oliver, Palatka Daily News

Writing, Light Features, Class C

  1. John Sotomayor, Melissa-Marie Marks, Embrace Magazine
  2. Rich Pollack, The Coastal Star
  3. Roxanne Brown, Akers Media Group

Writing, Minority News, Class A-B

  1. Sarah Cavacini, Palatka Daily News

Writing, Minority News, Class C

  1. Frank Lopez Ballesteros, Palabra
  2. John Sotomayor, Embrace Magazine
  3. Kristen Hernandez, Villij News

Writing, Newsletter, Class A-C

  1. Ashley Portero, South Florida Business Journal
  2. Pat Beall, Carolyn DiPaolo, Joel Engelhardt, Stet Media Group

 

Writing, Opinion Writing, Class A-C

  1. James Combs, Lake & Sumter Style Magazine

Writing, Public Safety News, Class A-B

  1. Lisa J. Huriash, Sun Sentinel
  2. John A. Torres, Florida Today
  3. Staff, Gainesville Sun

Writing, Public Safety News C

  1. Megan Stokes, Isaac Babcock, Oviedo Community News
  2. Rich Pollack, The Coastal Star
  3. Jim Donnelly, Coconut Creek Talk

Writing, Religion News, Class A-C

  1. James Dinan, The Villages Daily Sun
  2. Trisha Murphy, Palatka Daily News
  3. Janis Fontaine, The Coastal Star

Writing, Serious Features, Class A

  1. Cody Hills, The Villages Daily Sun
  2. Phillip Valys, Sun Sentinel
  3. Veronica Wernicke, The Villages Daily Sun

Writing Serious Features, Class B

  1. Sarah Cavacini, Palatka Daily News
  2. D’Ann White, Tampa Patch
  3. D’Ann White, Florida Patch

 

Writing, Serious Features, Class C

  1. John Sotomayor, Embrace Magazine
  2. Joe Capozzi, ByJoeCapozzi.com
  3. Gary Corsair, Akers Media Group

Writing, Sports Columns, Class A-C

  1. Mark Blumenthal, Palatka Daily News
  2. Drew Chaltry, The Villages Daily Sun
  3. Cody Hills, The Villages Daily Sun

Writing, Sports Features, Class A

  1. J.T. Wilcox, The Villages Daily Sun
  2. Drew Chaltry, The Villages Daily Sun
  3. Cody Hills, The Villages Daily Sun

Writing, Sports Features, Class B

  1. Trisha Murphy, Palatka Daily News

 

Writing, Sports Features, Class C

 

  1. Joe Capozzi, ByJoeCapozzi
  2. Cindy Peterson, Lake & Sumter Style Magazine

Writing, Sports Writing, Class A-B

  1. J.T. Wilcox, The Villages Daily Sun
  2. Cody Hills, The Villages Daily Sun
  3. Drew Chaltry, The Villages Daily Sun

Writing, Sports Writing, Class C

  1. Matt Rothman, Parkland Talk

Writing, Travel and Tourism, Class A-C

  1. Mark Gauert, City & Shore Magazine, the South Florida Sun Sentinel
  2. Bill  Malcolm, Fred W. Wright Jr., Embrace Magazine
  3. Michael Salerno, The VIllages Daily Sun